۵ کشور محبوب ایرانیان برای سفر

در آستانه نوروز ۹۶ آژانس‌های گردشگری بر اساس علاقمندی مسافران، بیشترین تبلیغات را برای چین، هند، امارات، ترکیه و باکو انجام می‌دهند. سیر خروج مسافر از کشور در حوزه گردشگری طی چند سال اخیر روند فزاینده ای به خود گرفته است. به طوری که با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز اغلب رسانه ها بخشی قابل…

گردشگری

در آستانه نوروز ۹۶ آژانس‌های گردشگری بر اساس علاقمندی مسافران، بیشترین تبلیغات را برای چین، هند، امارات، ترکیه و باکو انجام می‌دهند.

 سیر خروج مسافر از کشور در حوزه گردشگری طی چند سال اخیر روند فزاینده ای به خود گرفته است. به طوری که با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز  اغلب رسانه ها بخشی قابل توجهی از تبلیغات خود را به موضوع تورهای مسافرتی و تبلیغات آژانس های گردشگری اختصاص داده اند.

در میان آگهی های تبلیغاتی این آژانس ها بخش ثابتی هم اضافه شده است که به تورهای لحظه آخری معروف است و در میان اقشار متوسط جامعه طرفداران زیادی دارد. این تورهای لحظه آخری که معمولا به دلیل فروش نرفتن صندلی های هواپیما و جای خالی در تور مدنظر ایجاد شده اند با تبلیغات گسترده تر به فروش می رسد تا ظرفیت یک تور گردشگری کامل شود. مسافرانی که قصد سفر با این روش را دارند می بایست توجه داشته باشند که به منظور قرار گرفتن در لیست چنین تورهایی حتما گذرنامه با اعتبار ۶ ماهه داشته باشند و هنگام سفر چمدان خود را آماده کرده باشند و از مدتی قبل برای حضور در چنین توری آمادگی های لازم را داشته باشند.

در میان سایت های آژانس های گردشگری ترفندهای دیگری این روزها برای جذب مسافر به چشم می خورد که در نوع خود جالب است. در برخی از سایت ها فیلم هایی از مکان های مورد نظر تور در شهرهای مقصد بارگزاری شده است. در برخی سایت ها عکس های جذابی قرار داده شده است تا مسافران از این طریق با نقاط دیدنی شهر مقصد خود آشنا شوند و نسبت به سفر ترغیب شوند.

بیشترین تبلیغات رسانه ها برای خروج مسافر به مقصد کشورهای چین، هند، امارات، ترکیه و باکو است. که با توجه به ناامنی های اخیر درکشور ترکیه قیمت بلیت به شهرهای استانبول و آنکارا تفاوت معناداری با دیگر شهرهای ۴ کشور دیگر دارد.هزینه سفر به  استانبول ترکیه در اسفندماه برای اقامت چهار روزه ۸۶۰ هزار تومان است. هزینه این سفر در روزهای تعطیل نوروزی هم اغلب به بیش از ۲ میلیون الی ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان نمی رسد.

یکی دیگر از مقصدهای نوروزی گردشگری محبوب کوآلالامپور است، که علاوه بر محبوبیت آن به عنوان یک مقصد ارزان قیمت هم شناخته می شود. به طوری که هزینه سفر به این شهر در محدوده قیمتی ۲ میلیون تومان در اغلب تورها ارزشگذاری می شود. اما برخی تورها توانسته اند با قیمت کمتر از ۲ میلیون تومان هم خدمات این تور را برای یک هفته ارائه کنند.

چین و هند در رقابتی تنگاتنگ در تورهای نوروزی عرضه شده اند. قیمت سفر به این دو کشور در یک تور یک هفته ای اغلب بیش از ۳ میلیون تومان است. که البته خانواده ها در صورت به همراه داشتن کودک می توانند مبالغ کمتری به ازای هر کودک به شرکت میزبان تور پرداخت کنند.

تورهای کشور هند اغلب به صورت ترکیبی با سه مقصد دهلی، آگرا و جیپور برگزار می شود که در صورت برگزاری چنین توری هزینه های برگزاری بیش از ۳ میلیون تومان می شود. در تورهای چین هم با افزایش خدمات گردشگری به مسافران قیمت برگزاری تا سقف ۱۰۰ درصد افزایش را هم تجربه می کند. به طوری که برخی از تورهای کشور چین تا سقف قیمتی ۵ میلیون و ۷۹۰ هزارتومان هم می رسد.

دبی دیگر مقصد مدنظر گردشگران ایرانی است که شرکت های گردشگری برای جذب مسافر برای تعطیلات نوروزی برای آن برنامه ریزی ویژه ای کرده اند. تورهای نوروزی دبی در محدوده ۲ میلیون تا ۲ میلیون ۵۰۰ هزارتومان برگزار می شود و مدت اقامت در تورها ۵ روزه هستند.

از همسایگان شمالی ایران باکو مقصدی محبوب برای ایرانیان است. هزینه برگزاری تورهای نوروز ۹۶ در این شهر ۲میلیون و ۱۹۵ هزارتومان است و ارمنستان دیگر کشور محبوب در شمال ایران است که قیمت بلیت نوروزی تورهای گردشگری در این مقصد ۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان است.

در تورهای اروپایی شرایط پذیرش مسافر و صدور مدارک خروج از کشور سخت است، شرکت های برگزار کننده تور اغلب در صفحه سایت خود با اشاره به قوانین کشورهای پذیرنده مسافر قید کرده اند که می بایست مدارک کامل و برخی ضمانت های لازم توسط مسافر فراهم شود. گران ترین تورهای نوروزی سال ۹۶ به تورهای ترکیبی فرانسه، بلژیک، هلند و آلمان اختصاص دارد که قیمت خرید بلیت این تور ۳ میلیون و ۴۹۰ هزارتومان به همراه ۳۰۹۰ یورو است. بعد از این تور تور ترکیبی مشابه دیگری با همان قیمت پایه ۳ میلیون و ۴۹۰ هزارتومان و ۲۵۹۰ یورو است به مقصد ایتالیا، سوییس و فرانسه که مدت اقامت در هر دو تور ۱۰ روز است.

از جمله تورهای یک هفته ای به مقصد کشورهای اروپایی کشور ایتالیا با قیمت ۲ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان  و ۱۸۰۰ یورو است. تور فرانسه ۲ میلیون و ۵۶۰ هزارتومان و ۱۶۷۰ یورو، همچنین تور کشور ایتالیا هم با مبلغ پایه ۲ میلیون و ۵۶۰ هزارتومان و ۲۱۰۰ یورو در نوروز ۹۶ توسط آژانس های گردشگری برگزار می شود.

تور کشور اسپانیا به مدت یک هفته به مبلغ ۳ میلیون تومان به همراه ۱۱۰۰ یورو الی ۱۶۷۰ یورو قیمت گذاری شده است. که این تور هم بیشترین مبلغ تورهای اروپایی غیر ترکیبی است.

بلیت نوروزی تور ژاپن به رقم ۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان به فروش می رسد که با توجه به حجم کم تبلیغات برای برگزاری این تور می توان گفت این کشور هنوز به لیست علاقمندی مسافران ایرانی اضافه نشده است. در مقابل سوچی، شهر پاتایا در تایلند و بالی از جمله مقصدهایی هستند که شرکت های گردشگری برای جذب توریست در این نقاط برنامه های ویژه ای اعمال کرده اند و بلیت تورهای عرضه شده به این سه مقصد از تنوع قابل ملاحظه ای برخوردار است.

ارزان ترین شهر گردشگری خارجی در نوروز ۹۶ اختصاص به تفلیس دارد. بلیت تورهای نوروزی این شهر از مبلغ ۱ میلیون و ۸۱۵ هزارتومان تجاوز نمی کند، که البته این مبلغ قیمت پایه است و در تورهای لحظه آخری پیش بینی می شود که با رقم کمتری هم به فروش برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *