اهدای جوایز اصلی هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن به روایت تصویر

هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن با معرفی برگزیدگان پایان یافت. نخل طلا به فیلم سوئدی "میدان" رسید. سینمای ایران نیز طعم موفقیت را در این دوره از جشنواره کن چشید. محمد رسول‌اف برنده بخش "نوعی نگاه" کن شد.
مراسم اختتامیه هفتادمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن با معرفی برگزیدگان این دوره به پایان رسید.
اعضای هئیت داوران هفتادمین دوره از جشنواره فیلم کن از راست به چپ: پائولو سورنتینو (کارگردان، فیلمنامه‌نویس)، ماردن آده (کارگردان، نویسنده)، فن‌بینگ‌بینگ (هنرپیشه)، پدرو آلمودوار (فیلمساز و رئیس‌هیئت داوران)، ویل اسمیت (هنرپیشه)، اگنس ژاوی (هنرپیشه)، پارک چان‌ووک (کارگردان)، جسیکا چستین (هنرپیشه)، گابریل یارد (آهنگساز).
فرهادی که مراسم اسکار امسال را به دلیل سیاست‌های مهاجرتی تنش‌برانگیز دونالد ترامپ تحریم کرده بود، با حضور در صحنه افتتاحیه هفتادمین دوره جشنواره کن خطاب به حاضران گفت: «برای شما ۱۲ روز سرشار از گفت‌گوهایی پرشور و لحظات به یاد‌ماندنی آرزو می‌کنم. ۱۲ روز برای کشف فیلم‌هایی که شما را به فکر در مورد شرایط انسانی امروز وا می‌دارد.»
هفتادمین جشنواره فیلم کن شامگاه چهارشنبه (۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت) توسط اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی، افتتاح شد. فرهای را روی سن، لی‌لی رز دپ (هنرپیشه، مدل فرانسوی−آمریکایی و دختر جانی دپ) همراهی کرد. این فیلمساز سرشناس ضمن خوشامدگویی به مهمانان، از جشنواره کن به عنوان محلی یاد کرد که در آن “فرهنگ‌ها با احترام متقابل با زبان سینما با یکدیگر سخن می‌گویند.”
“لرد” داستان مردی ۳۵ ساله به نام رضا را روایت می‌کند که با پسر و همسرش در روستایی از توابع فومن سکونت دارد و به کار پرورش ماهی مشغول است. اکثر زمین‌های منطقه اما در اختیار شرکتی است که با تکیه بر روابط نزدیک با مقام‌های بالا در تلاش سلطه بر عرصه محلی است.
سینمای ایران طعم موفقیت را در این دوره از جشنواره سینمایی کن چشید. محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی توانست با فیلم “لرد” برنده‌ی بخش “نوعی نگاه” در کن شود که دومین بخش مهم این فستیوال به شمار می‌رود.
در هفتادمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن جایزه بهترین کارگردان نصیب سوفیا کاپولا کارگردان آمریکایی برای ساخت فیلم “فریب خورده” شد.
این فیلم به موضوع شجاعت اخلاقی در جامعه میپردازد.
نمایی از فیلم “بی‌عشق” ساخته آندری زویاگینتسف
جایزه مهم بزرگ هیئت داوران این دوره از جشنواره کن نیز به فیلم سینمایی “۱۲۰ ضربان در دقیقه” ساخته روبین کامپیلو از فرانسه رسید.
در این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم کن جایزه ویژه هیات داوران کن در سال ۲۰۱۷ به فیلم “بی‌عشق” به ساخته آندری زویاگینتسف کارگردان روس اهدا شد.
گرداننده مراسم اختتامیه هفتادمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن مونیکا بلوچی هنرپیشه ایتالیایی بود.
شامگاه یک شنبه ۷ خرداد برندگان این دوره از حشنواره فیلم کن معرفی شدند. نخل طلای جشنواره کن به فیلم “میدان” به کارگردانی روبن اوستلوند اهل سوئد رسید.
دایان کروگر بازیگر آلمانی-آمریکایی برای بازی در فیلم “در حال محو شدن” ساخته فاتح آکین جایزه بهترین بازیگر زن این دوره از جشنواره کن را دریافت کرد.
واکین فینیکس نیز برای بازی در فیلم “تو هرگز واقعا اینجا نبودی” جایزه بهترین بازیگر نقش مرد رادریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *